Herman Moll, m.fl., 17.-18. årh. (f. 1654, d. 1732, )
“Chili, Patagonia, La Plata and y South Part of Brasil”, “Le Bresil” og “Guinea”. En samling af tre landkort. Kobberstik, delvist håndkolorerede. Bladstørrelser henholdsvis 18×22 og 32,5×23,5, samt lysmål 23,5×31. (3).
Papiret er gulnet. Nogle misfarvninger og fugtpletter. Lidt papirtab og ridser. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 7. december 2020
32 bud