2249/859
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-2/1”. Bordlampe med stel af forkromet stål. Skærme af flerlags opalglas. Udført og mærket hos Louis Poulsen. H. 35.
Serienr. 12643201107701.
Let brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Ledning med manglende stik. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022
Vurdering
Hammerslag
16 bud