1951/536
Kurt Østervig (f. 1912, d. 1986)
“Jagtstol”. Et par lænestole med stel af massiv eg. Sæde og ryg af patineret kernelæder. Model 168. Udført hos K.P. Jørgensens Møbler. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og krakeleringer. Dele til stropper udskiftet. En skindstrop defekt.
Moderne kunst og design, 17. december 2019
Vurdering
Hammerslag