869/​97

P. C. Skovgaard (f. Ringsted 1817, d. København 1875)

Erhvervet af Skovgaard Museet i november 2016

Dansk kystparti antagelig Vejle Fjord. Usigneret. Dateret 30. Aug. 1867. Olie på lærred. 41×50.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 497, 1987 nr. 57, afb. s. 49.

Forfatteren og kunstsamleren Leif Hasle.

Det er Vejle Fjord og det blev købt af Skovgaardmuseet. bst

Malerier og tegninger, 29. november 2016

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

42.000 DKK