880/994
Tapio Wirkkala (f. 1915, d. 1985)
“Jäävuori” (Isbjerg), “Jääpala” (Isblok). Vase samt skål af klart, skåret glas. Sign. Tapio Wirkala, Iittala, 3147. Model 3147 og 3525. Formgivet 1951. Udført 1950–60'erne hos Iittala, Finland. H. 8,5 og 20,5. L. 22 og 19. (2)
Serien præsenteredes på Milano Triennalen i 1951.
Glassamling, 26. september 2018
Vurdering
Hammerslag