1949/​8667

Fire russiske ikonklæder/alterduge af lærred, syet med korsstingsbroderi, enkeltudskårs og fladsyning. Ca. 1900. Én à 160 samt tre à 200. (4).

Proveniens: Den danske ejer stedmors forældre, Arne Hammer og hustru, Tatiana Hammer, f. Martinson. Arne Hammer arbejdede for Store Nordiske Telegrafselskab og boede i en årrække i Rusland før den russiske revolution. I Irkutsk mødte han russerinden Tatiana Martinson, som han giftede sig med, hvorefter de botsatte sig i Danmark. Her hørte Tatiana Hammer til den russiske kreds i København.

Minimal aldersslitage.

Russisk tema, 5. december 2019

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK