2437/827
Henning Koppel (f. København 1918, d. sst. 1981)
“Taverna”. Seks dele køkkentøj af kobber, indersider belagt med sølv. Bestående af to sauterpander, heraf én med låg, en stegepande, en lille gryde med låg samt to kasseroller. Mærket Georg Jensen Design. Diam. 9–26. (6)
Brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 10. september 2024
Vurdering
Hammerslag