872/​5

Viggo Johansen (f. København 1851, d. sst. 1935)

Sommerdag på Skagen Sønderstrand med udsigt til Klitgården. Sign. Viggo Johansen 1914 Skagen. Olie på lærred. 49×69.

Udstillet: Kastrupgårdsamlingen 17. juni- 18. august 1996, Randers Kunstmuseum 31. august-27. oktober 1996 og Skagens Museum 11. oktober-14. december 1997.

Proveniens: Kong Christian X og Dronning Alexandrine. Ejerstempel på bagsiden. Maleriet har sandsynligvis hængt på Klitgården.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 30. maj 2017

Vur­dering

50.000 DKK

Hammerslag

48.000 DKK