Viggo Johansen (f. København 1851, d. sst. 1935)
Sommerdag på Skagen Sønderstrand med udsigt til Klitgården. Sign. Viggo Johansen 1914 Skagen. Olie på lærred. 49×69.
Udstillet: Kastrupgårdsamlingen 17. juni- 18. august 1996, Randers Kunstmuseum 31. august-27. oktober 1996 og Skagens Museum 11. oktober-14. december 1997.
Proveniens: Kong Christian X og Dronning Alexandrine. Ejerstempel på bagsiden. Maleriet har sandsynligvis hængt på Klitgården.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 30. maj 2017