Et par russiske “style Égyptien” stager af forgyldt og delvis patineret bronze, stammer med tungerækkkende maskaroner, lyspiber støbte med palmetter; på oktogonale fodstykker. 19. årh. H. 34,5. (2).
Proveniens: Danske sælgers onkel, Olaf Rasmussen, som erhvervede stagerne i Rusland, da han her arbejdede for Store Nordiske Telegrafselskab i 1930'erne.
Alders- og brugsrelaterede spor.
Russisk tema, 7. december 2020