Theo Wolvecamp (f. Hengelo 1925, d. 1992)
Uden titel, 1974. Sign. Wolvecamp; sign. på bagsiden. Olie på lærred. 60×40.
Litteratur: “Wolvecamp”, Van Spijk, Venlo, Holland 1990, geng. helsides i farver s. 136. Udstillet: “Wolvecamp”, Rijksmuseum Twenthe, Enschede, Holland, maj - oktober 2017. Proveniens: Privatsamling, Holland.
Malerier og skulpturer, 8. juni 2021