Theodor Philipsen (f. København 1840, d. sst. 1920)
Fyraften. Pløjemanden spænder fra. Sign. monogram. Pastel på papir monteret på lærred. 91×124.
Finn Terman Frederiksens fortegnelse over Theodor Philipsens værker. 2016. BFL 1101.
Proveniens: Offentlig auktion i Den Frie Udstillings lokaler 218, 1916 nr. 207, afbildet s. 23.
Papirbortfald mindre huller samt enkelte mindre revner ved kanter. Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020