896/​288

Kongeloven

Lex regia det er: Den souveraine Konge-Lov, sat og given af den Stoormegtigste Höjbaarne Fyrste og Herre Herr Friderich Den Tredie [...]. og af Hans Maj. underskreven d. 14. Novemb. 1665. [...]. Tryk at vorde publiceret den 4. Septemb. Aar 1709. [...]. Original-udgave. Elefant-folio. 19 kobberstukne blade. Teksten er stukket i kobber af Michael Røg, efter Griffenfeldts tekst i original manuskriptet, bordurerne er tegnet af Claus v. Moinichen og stukket i kobber af Anders Reinhardt. Restaureret eksemplar. De fleste blade med reparationer. Tidligere stærkt skjoldet og ryg løs. Forsats udskiftet med bogens tidligere bagerste flyveblad, med bevaring af ejermærker. Bagerste forsats fornyet med gl. papir. 1. titelblad + 1 blad repareret i underkanten. Indb. i samt. rød helmaroquin med ryg forgyldn. Indlagt i æske. Bindet er et af de bind, som blev udført til Kong Fred. 4.s gaveeksemplarer.

I begyndelsen af 1700-tallet blev det mode at trykke hele bøger som kobberstik. Et fremragende dansk eksempel på denne teknik er selveste Kongeloven, enevældens grundlov, udarbejdet under Frederik III i 1660’erne af Peder Schumacher, men først trykt 1709. På hver side er teksten omgivet af en ornamentramme, og her ses forskellige dyr der symboliserer de lande loven gælder. De trykte eksemplarer af Kongeloven, 500 i alt, var beregnet til uddeling, ikke til køb.

Det Kgl. Bibliotek: (Skatte i Det Kongelige Bibliotek).

Proveniens: Med kobberstukket exlibris E.A. v.B (von Bertouch, Amtmand, (1745–1815), senere Ida og Wilhelm Hammershøi. (Med indsat tilegnelse fra Ida Hammershøi til Peter Olufsen. Olufsen var gift med Kamma Sophie Ilsted, der var datter af Idas bror, Peter Ilsted). Senere bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: books@bruun-rasmussen.dk

Bøger og manuskripter, 16. september 2020

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK