2137/974
Arne Vodder (f. 1926, d. 2009)
Kontorstol med stel af stål, armlæn og base af teak. Sæde, hynde og ryg betrukket med lys uld. Model 419. Udført og mærket hos Sibast Møbler.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og mindre afslag. Uld med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 14. september 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud