2417/629
Dansk snedkermester
Par armstole med stel af mahogni indlagt med lister af metal, rygge med fransk rørflet, løse sæder betrukket med hvidt inderstof. 1930–40'erne. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Den ene med defekt flet.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
Vurdering
Hammerslag