1439/508
Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)
Jørgen Ditzel (f. Frederiksberg 1921, d. København 1961)
Et par loungestole med stel af eg, betrukket med blå uld. Model 114. Udført hos Kolds Savværk, Kerteminde. (2)
Præsenteret på Købestævnet i Fredericia 1958.
Litteratur: Mobilia nr. 33, april 1958.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på ben. Betræk med let smuds. Betræk falmet.
Moderne kunst og design, 23. september 2014
Vurdering
Hammerslag