Foto endnu ikke klar
893/​924

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

“Jagtstolen”. Yderst sjælden og tidlig lænestol af massiv patineret eg. Sæde samt ryg udspændt med originalt patineret kernelæder, udført og stemplet hos sadelmager Dahlman. Formgivet 1950. Prototype udført 1950 hos snedkermester Erhard Rasmussen.

Proveniens: Sadelmagermester Willy Hendriksen, senere nedarvet i familien.

De første tre prøveeksemplarer af Jagtstolen blev udført i et samarbejde mellem Børge Mogensen, Knud Rasmussen fra Erhard Rasmussens snedkeri samt Willy Hendriksen fra Sadelmager Dahlman. De tre modtog hver en prototype af modellen. Det var Kgl. Hof sadelmager Brødrene F. & L. Dahlman's Eft. der udførte læderarbejdet på de i alt 12 stk. Jagtstole som fremstilledes af snedkermester Erhard Rasmussen. Læderarbejdet var således på disse første eksemplarer af en håndværksmæssig kvalitet på linie med snedkerarbejdet fra Erhard Rasmussen. Læderet blev leveret af det danske garveri Dominion Belting. Til dette prøveeksemplar som tilfaldt Sadelmagermesteren selv valgte Willy Hendriksen at gå længere med arbejdet, så det i sandhed blev et mesterværk. Der var ingen rå læderkanter, læderet blev i kanterne håndskærfet tyndt og slået omkring kanterne, så der ikke var rå pudsede kanter, men den glatte narvside af læderet over alt. Spænderne blev håndsyet på og selve ryggen på stolen var udført i kraftig oksehud indvendigt i stolen og med blødere møbellæder på bagsiden, så læderet bedre kunne forme sig efter ryggen på personen der sad i stolen. Det var kun dette ene eksemplar der blev udført således.

Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, s. 154–157.

Litteratur: Thomas Mogensen, “Et fuldt møbleret liv”, afbilledet s. 166–171.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk

Design, 5. marts 2020

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

170.000 DKK