2435/747
Dansk snedkermester
Sofa/bænk af eg. Sæde og ryg betrukket med blomstret stof. Bagside af ryggen med sømbeslået blåt skind. Udført ca. 1950'erne. L. 154.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med krakeleringer.
Vurdering