2416/725
Gunnel Nyman (f. 1909, d. 1948)
Høj vase af klart glas med underfang af ravfarvet glas, samt ilagt luftbobler. Sign. med syrepen G. Nyman, Nuutajärvi, Notsjö. H. 30,5.
Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Sider med ridser og stødmærker. Bund med ridser samt mindre kanthak. Indvendigt med spor af glaspest. Se venligst detaljefotos.
Moderne kunst og design, 16. april 2024
Vurdering
Hammerslag
12 bud