Mogens Andersen (f. København 1916, d. sst. 2003)
Uden titel. Sign. Mogens Andersen 62 samt sign. på bagsiden med årstal. Olie på lærred. 130×195.
Udstillet: Kunstforeningen, København, 1988, kat. nr. 30. Udstillet: “Exposition Mogens Andersen Rétrospective de l'oeuvre peint 1934–1994”, Artcurial, Paris, 1995.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 16. juni 2020