1924/​8512

To russisk ortodokse effekter:

Russisk ikon, motiv med Achtyrskaya ved siden af den korsfæstet Jesus monteret med drevet og punslet forgyldt sølv oklad (ikke sølvstemplet men sølvtestet). Mestermærke YG, guardein AOB 1777–1789, Moskva bymærke 178?. 11,8×15.

Samt russisk krucifix af messing med emaljearbejde, forestillende Den Korsfæstede Jesus. 19. årh. 16,5×11,6. (2).

Proveniens: Patriark Alexei I af Moskva og alle russere (1877–1970), der 1950–1970 forærede Alf Vilhelm Jensen russiske ikoner, sølv m.m. Alf Vilhelm Jensen (f. Blair, Nebraska 1909, d. Ebeltoft 1998), provst i Rougsø-Sønderhald-Midt Djurs, havde stor interesse i at samarbejde med den russisk-ortodoxe kirke i Rusland og Østeuropa, bl. a. som oversætter af religiøse skrifter. Dermed fik han et samarbejde med Patriark Alexei I, som han besøgte flere gange i Rusland. Herefter Alf Vilhelms Jensens efterkommere til idag.

Aldersslitage.

Russisk tema, 13. juni 2019

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.300 DKK

(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
2.000 DKK