2136/​316

Dansk skibspistol M/1849 mærket 1850–28 på låseblik og på piben. Skruerne er stemplet 28. Piben er ca. 19,5 cm. i kaliber ca. 17,5 mm. Pistolen er fremstillet på Kronborg Geværfabrik i 300 eksemplarer. (1)

Alt jern mørkt og plettet. Haneskrue og skrue for låseskruens underlagsskive mangler. Fjederen slap og bæltehagen fjernet.

Ældre malerier, møbler og varia, 6. september 2021

Vur­dering

3.000 kr

Hammerslag

3.600 kr

16 bud

3.600 kr
3.400 kr
(Autobud) 3.200 kr
3.200 kr
(Autobud) 3.000 kr
2.900 kr
(Autobud) 2.800 kr
2.700 kr
(Autobud) 2.600 kr
2.500 kr
(Autobud) 2.400 kr
2.300 kr
2.200 kr
(Autobud) 2.100 kr
2.000 kr
1.500 kr