2136/316
Dansk skibspistol M/1849 mærket 1850–28 på låseblik og på piben. Skruerne er stemplet 28. Piben er ca. 19,5 cm. i kaliber ca. 17,5 mm. Pistolen er fremstillet på Kronborg Geværfabrik i 300 eksemplarer. (1)
Alt jern mørkt og plettet. Haneskrue og skrue for låseskruens underlagsskive mangler. Fjederen slap og bæltehagen fjernet.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. september 2021
Vurdering
Hammerslag
16 bud