1549/551
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
Armstol af teak med svævende armlæn, betrukket i sæde og ryg med sort skind. Model FD 192. Designet 1959. Udført hos France & Søn.
Litteratur: Finn Juhl memorial exhibition 1990, s. 145.
Litteratur: Mobilia no. 47–48, 1959, s. 5.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Defekt skind.
Moderne kunst og design, 1. december 2015
Vurdering
Hammerslag
16 bud