2049/926
Halldor Gunnløgsson (f. Frederiksberg 1918, d. Rungsted 1985)
Sæt på fire væglampetter af børstet stål forsynet med cylindrisk, justérbar skærm med indvendig grågrøn lakering. Model nr. 48627. Udført hos Louis Poulsen. D. 24. (4)
Proveniens: Direktør Christian Vanggaards samling, Sæby Fiskeindustri.
Litteratur: “LP-Nyt” nr 203, 28. oktober 1958, gengivet og omtalt s. 1630.
Stand
Brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Auktion
Moderne kunst og design, 1. december 2020
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
1 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|