Ejner Larsen (f. 1917, d. 1987)
Aksel Bender Madsen (f. 1916, d. 2000)
Skammel af teak. Sæde betrukket med sort skind. Model WB 1351. Udført og mærket hos snedkermester Willy Beck. H. 52. L. 56. B. 41.
Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1950.
Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, s. 133–169.
Stel med alders- og brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med slitage, herunder pletter og krakeleringer. Porøst skum.
Moderne kunst og design, 10. september 2024
26 bud