Pierre Soulages (f. Rodez 1919, d. Nimes 2022)
“Lithographie No. 37”, 1974. Sign. Soulages, 39/85. Litografi i farver. Udgivet af Fondation L. S. Senghor, Dakar. Trykt hos Mourlot, Paris. Lysmål 73×53.
Litteratur: Pierre Encrevé & Marie-Cécile Miessner: “Soulages - L'Oeuvre Imprimé”, BNF / Musée Soulages, Rodez 2003, nr. 86.
Malerier, grafik & fotografier, 28. september 2016