2142/​524

“Y-stolen”. 12 armstole af lakeret eg, sæder af flettet papirgarn. Model CH 24. Designet 1949. Udført og mærket hos Carl Hansen & Søn. (12)

Y-stolen blev præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, august 1950.

Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 11, november 1950, s. 195.

Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999", s. 113.

Litteratur: Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk møbelkunstner”, 1965, s. 88–89.

Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, s. 157.

Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 309

Fremstår med alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker. Let løs flet med nogle pletter. En stol med reparation på højre bagstaf.

Moderne kunst og design, 19. oktober 2021

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

29.000 DKK

29.000 DKK
(Autobud) 28.000 DKK
28.000 DKK
27.000 DKK
26.000 DKK
(Autobud) 25.000 DKK
25.000 DKK
24.000 DKK