“Y-stolen”. 12 armstole af lakeret eg, sæder af flettet papirgarn. Model CH 24. Designet 1949. Udført og mærket hos Carl Hansen & Søn. (12)
Y-stolen blev præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, august 1950.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 11, november 1950, s. 195.
Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999", s. 113.
Litteratur: Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk møbelkunstner”, 1965, s. 88–89.
Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, s. 157.
Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 309
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker. Let løs flet med nogle pletter. En stol med reparation på højre bagstaf.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021