2118/821
Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)
“Marselis”. Stor vase af fajance med præget, dråbemønster i relief. Dekoreret med rødbrun glasur. Stemplet monogram., 2647. Udført og stemplet hos Aluminia. H. 28. Diam. 24.
Ridser og mærker. Brændingsfejl. 2. sortering.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021
Vurdering
Hammerslag