2439/686
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Cirkulær skål af stentøj, yderside og øverste kant modelleret med rillet dekor. Dekoreret med lysegrå glasur. Sign. monogram, 118. H. 6,8. Diam. 12,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Øverste kant med glasurdefekt, hidrørende fra fremstillingsprocessen. Inderside med kalkrester.
Moderne kunst og design, 24. september 2024
Vurdering
Hammerslag
13 bud