911/​280

Det Lichtenbergske rokoko chatol

Købt af Gammel Estrup – Herregårdmuseet i juni 2023. Dansk rokoko chatol af nøddetræ og forgyldt træ med beslag og greb af forgyldt bronze, top stykket rigt udskåret med rocialler og bladværk, centreret af det Lichtenberske våben. Overskabet har to døre med facetslebet spejlglas, bag hvilke to søjlegange med udskårede forgyldte treæfigurer i hver deres niche samt to glasmalede ovale miniature forestillende til venstre Gehrdt de Lichtenberg (f. 1697- d. 1764) og til højre hans hustru Bodil Hofgaard (f. 1711– d. 1795), herover plaketter af glas med deres navnetræk med femtakkede kroner, bag søjlegangene ses malerier, malt på lærred, af Sorø Akademi samt Englesholm gods ved Vejle, lågerne er indvendig fineret med parketteri af paduk. Midterdelen med skrå skriveklap fineret med paduk, bag hvilken skuffer og spejlkabinet bag hvilke yderligere skjulte skuffer, gulv indlagt med paketteri af perlemor og ibneholt. Bombéformet underdel med store skuffer. Originale kaneben. Nyere bronzering på alle forgyldte partier. Bag beklædningen med sorte bogstaver malet No. 5. Ca. 1760. H. 323. B. 122. D. 63.

Litteratur: Nationalmuseets videnskabelige undersøgelser af inventaret på Bidstrup, 1952. Undersøgelsen blev ledet af museumsinspektør Tove Clemmesen med baronesse Helle Reedtz-Thott, stud mag. Helle Tobiesen og fotograf Niels Elswing, Nationalmuseet, som medarbejdere. Det danske rokoko chatol med det Lichtenbergske våben på topstykket er uden nogen form for snedkersignatur, dog taler meget dog for, at både chatollet og kommoder er udført af den københavnske hofsnedker Mathias Ortmann (mester 1727, død 1757).

Møbler, ure, sølv, bronze, porcelæn og tæpper, 30. november 2022

Vur­dering

1.500.000–2.000.000 DKK

Hammerslag