Foto endnu ikke klar
891/​1480

Michael Kvium (f. Horsens 1955)

“The Naked Eye on a Wellpressed Lie I”, 2012. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 191×191. Uindrammet.

Udstillet: “Tail to Tail - Michael Kvium”, Galleri Nils Stærk, København, marts - maj 2012. Udstillet: “Michael Kvium - Real Monsters”, KUNSTEN Museum for Moderne Kunst, Aalborg, februar - april 2013. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet fra Galleri Nils Stærk.

"Så Kvium maler altså med den voldsomme pensel og sætter nådesløst livet klods op af døden, alt imens menneskefigurernes vrangsider overbelyses af bidske projektører. I udstillingen i Aalborg optræder de under overskriften 'Real Monsters', og Kvium slår fast: 'De virkelige monstre er os selv (...) Jeg står jo ikke og forsøger at male et billede så grimt som muligt – men derimod så lidt forløjet som muligt. Og der findes en menneskelig forpligtelse for, at vi ikke volder hverken kloden eller hinanden for megen smerte. Derfor er det vigtigt, at vi ikke bare genkender de andre og viser deres mangler. Vi skal først og fremmest genkende os selv”.

Ole Bak Jakobsen: “Jeg forsøger jo ikke at male et billede så grimt som muligt”, Interview med Michael Kvium i.f.m. ovennævnte udstilling på KUNSTEN i Aalborg, publiceret på Kunsten.nu, 6. februar 2013.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 4. december 2019

Vur­dering

400.000 DKK

Hammerslag

400.000 DKK