2033/1279
Granathalskæde af forgyldt metal prydet med fem dråbefacetslebne og talrige facetslebne granater. L. 46,5 cm.
Midterstykket måler ca. 43×49 mm. Æske medfølger.
Fremstår med minimale alders- og brugsspor.
Smykker, 12. august 2020
Vurdering
Hammerslag