2109/​56

Engelsk møblement af rigt udskåret mahogni, bestående af bord, bænk, et par stole og et par armstole, prydet med bladværk, stående på cabrioleben afsluttet med claw and ball. Barokform. 20. årh.s begyndelse. Bord H. 73. L. 97. B. 58. (6)

Brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet. Restaureret. Bord med senere top af fyrtræ.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK