Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)
Studie af en mandlig model. Usigneret. Betegnet M. Rørbye. Bly på papir. 240×150 mm.
Proveniens: Antagelig Martinus Rørbyes dødsbo auktion 1849. Her købt af Benjamin Wolff (1790–1866) (Lugt 420).
Monteret langs øverste kant. Papiret er gulnet. Monteret i passepartout og ramme uden glas.
Ældre malerier og møbler, 20. maj 2019