1739/887
Poul Gernes (f. Frederiksberg 1925, d. Ängelholm 1996)
“Lyskurv”. Et par sekskantede pendler af hvidlakeret metal. Model 16518. Udført hos Louis Poulsen. H. 32. Diam. 21. (2)
Litteratur: Louis Poulsen produktionskatalog 1967.
Brugsslitage. Nolge ridser, mærker og afskalninger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 26. september 2017
Vurdering
Hammerslag
26 bud