2004/​257
Dele af engelsk og dansk bestik af sølvplet samt 14 bordkortholdere i form af edderkop i spindelvæv. 19.-20. årh. (90)

Be­skriv­el­se

Dele af engelsk og dansk bestik af sølvplet. Bl.a. udført hos Mappin & Webb. Samt 14 bordkortholdere. Medfølger to bestikbakker. 19.-20. årh. (90)

Bestående af 12 spiseskeer, 12 middagsgafler, 12 middagsknive, 12 dessertgafler og 12 theskeer.

Et sæt på 12 danske dessertskeer samt to ikke samhørende saltskeer.

14 bordkortholdere i form af edderkop i spindelvæv.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Et bordkortholder med løs tråd, flere med trykkede tråde.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020

Vur­dering

3.000 kr.

Hammerslag

1.500 kr.