1709/​506

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Kaminstolen”. Foldestol af patineret eg, sæde og ryg udspændt med flet. Model JH 512. Formgivet 1949. Udført og mærket hos snedkermester Johannes Hansen.

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 23. Møbeludstilling på Kunstindustrimuseet 30. sep.-16. okt. 1949.

Litteratur: Grete Jalk [Red.], “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd. 3, s. 98–103.

Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, s. 110.

Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Mindre fletdefekter i sæde og ryg.

Moderne kunst og design (udskudt), 4. marts 2017

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK

10 bud

25.000 DKK
24.000 DKK
23.000 DKK
22.000 DKK
21.000 DKK
(Autobud) 20.000 DKK
19.500 DKK
18.500 DKK
18.000 DKK
17.500 DKK