2142/72
Kinesisk fad af porcelæn, dekoreret i blå med løver og blomster. Sen Ming 1368–1644. Diam. 33. Samt Delft fad af fajance, dekoreret i blå med figur og blomster i felter. 18. årh. Diam. 34,5. (2)
Delft fad restaureret, fremstår med krakeleringer. Kinesisk fad med glasurafskalninger på kant. Begge med overfladeridser.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
37 bud