1908/526
Ludwig Mies van der Rohe (f. Aachen, Tyskland 1886, d. Chicago, USA 1969)
“Barcelona”. Et par hvilestole med stel af formkromet stål, løse, dybthæftede hynder i sæde og ryg betrukket med gråligt uld, sæde og ryg udspændt med gjorder af kernelæder. Formgivet ca. 1929. Udført hos Knoll, 1970–80'erne. (2)
Litteratur: Charlotte & Peter Fiell, “1000 Chairs”, s. 172.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Senere betræk.
Moderne kunst og design, 19. februar 2019
Vurdering
Hammerslag