891/​46

Vilhelm Hammershøi (f. København 1864, d. sst. 1916)

“Hvide døre. Interiør fra Strandgade 25”. 1913. Usigneret. Olie på lærred. 45×40. Betegnet på bagsiden: Malt af Vilh. Hammershøi, Aukt 1916 Nr 8, Karl Madsen.

Sophus Michaëlis' og Alfred Bramsens fortegnelse over Vilhelm Hammershøis malerier nr. 364: Her med titlen “Stue”, samt beskrivelsen “I forgrunden til højre en hvid åben dør. Længere tilbage en anden dør, som står åben ind til værelset bagved”.

Susanne Meyer-Abich, fortegnelse over Vilhelm Hammershøis malerier i “Vilhelm Hammershøi: Das Malerische Werk", 1995, nr. 365.

Udstillet: Kunstforeningen, “Fortegnelse over arbejder af Vilhelm Hammershøi”, 1916 nr. 105.

Proveniens: Kunstnerens dødsboauktion 1916 nr. 8. Her erhvervet af grosserer J. Chr. T. Levinsen. Bruun Rasmussen auktion 795, 2008 nr. 64. Sotheby's, London, 13. december 2017, nr. 12.

Mere tekst.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 26. november 2019

Vur­dering

4.000.000–5.000.000 DKK

Hammerslag