2109/83
Dansk chatol af bemalet og delvist forgyldt træ, med portalformet overdel hvori to fyldningsdsøre. Barokform, 19. årh.s første halvdel. H. 210. B. 115. D. 56.
Senere bemaling. Områder med afskallet maling. Desuden almindelige brugstegn. Nøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021
Vurdering
Hammerslag
12 bud