To kinesiske vaser af porcelæn, den ene dekoreret i underglasur blå med figurer på celadon grund, den anden famille verte med figurscene og kvinder i haveparti. Begge monteret som bordlampe. Én skærm medfølger. 19.-20. årh. H. ekskl. montering 21 og 26. (2)
Vase dekoreret med haveparti restaureret ved langsrand. Træsokkel falmet med lettere alders præg. Undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl. Der garanteres ikke for funktionaliteten. En skærm medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 12. december 2022