O. D. Ottesen (f. Broager 1816, d. Frederiksberg 1892)
Voksende juleroser. Sign. O. D. Ottesen 1874. Olie på lærred. 37×32.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1123, 2011 nr. 1041.
Litteratur: Morten la Cour: “O. D. Ottesen og den tvetydige idyl”, 2017, afbildet s. 36.
Mindre krakeleringer. Behov for rensning
Ældre malerier, møbler og varia, 15. januar 2024
19 bud