Edith Sonne (f. 1910, d. 1993)
To vaser og en lågkrukke af stentøj modelleret i hhv. rund og firsidet form. Dekoreret med hhv. lys blå, lys grågrøn og gråblå glasur. Sign. Sonne, hhv. A 501, A 252 og A 196. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. H. 9,5–11,7. (3)
Nogle krakeleringer i glasuren, som en naturlig del af dennes egenart. Se venligst fotos.
Moderne kunst og design, 9. april 2024
17 bud