757/​890

Købt i juni 2006 af Nationalmuseum, Stockholm.

“DET KAMPMANNSKE UR” LOUIS XV ELEFANTUR af forgyldt og patineret bronze, rundt urhus båret af elefant, foroven to siddende orientalere. Sign. Chevallier Her. du Roy. Frankrig, ca. 1750. H. 70. B. 53.

Chevallier Her. du Roy var leverandør af udsøgte ure til det franske hof. Uret har tilhørt arkitekt Hack Kampmanns familie og er gået i arv fra ældste søn til ældste søn. I fortegnelsen over familien Kampmanns besiddelser står: Det store “Elefantur” fransk bronceur fra omkring 1750, lavet af Chevallier Her. du Roy, (urmanger ved det franske kongelige hof) formentlig lavet på bestilling af Zaren af Rusland, da der på Eremitageslottet ved Skt. Petersborg indtil revolutionen 1917 har stået en pendant til det herværende ur. Uret er antagelig sendt med skib fra Frankrig, da det er købt på en strandingsauktion af Henrik Hacksen Kampmann (1716–1795) som var præst i Skjæve. Siden den tid har det ifølge tradition gået i arv til slægtens overhoved. Det lille mahogniskab, hvorpå uret står er senere lavet til uret af Hack Kampmann (1747–1807) til Sneumgaard. Uret har været udstillet på en udstilling foranstaltet af Københavns urmagerlav. Elefattur har været i familie Kampmanns eje gennem otte generationer. Hack Henriksen Kampmann, 1674–1743, ejer af Hovedgården Ørndrup Henrik Hacksen Kampmann 1716–1795, præst i Skjæve. Hack Kampmann 1747–1807, ejer af Hovedgården Sneumgaard og den Kampmannske gaard i Varde, Kammerråd. Niels Øllgaard Kampmann 1786–1828, ejer af Hovedgården Sneumgaard. Hack Kampmann, 1813–1878, Herredsfoged, Etatsråd, medlem af Folketinget og af Rigsrådet Niels Øllgaard Kampmann, 1843–1914, Borgmester, Herredsfoged. Erik Pontoppidan Kampmann 1880–1942, direktør for fængselsvæsnet. Hack Kampmann, 1913–2005, Arkitekt MAA og SAR. Lignende afbildet: Tardy 1964–67, La Pendule Francaise, s. 82–83.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Afslag i emaljen på skiven ved begge optrækshuller. Hel- og halvtimesslag. Glasset er medtaget.

Ure og møbler, 7. juni 2006

Ure

Vur­dering

600.000 DKK

Hammerslag

680.000 DKK