2012/​220

En antiksamling bestående af diverse græske og romerske kar af terracotta: en sortglaceret kande, flakoner, en alabastron, en arybal, en kogleformet kande mm. 5/4. årh. f. Kr. til ca. 1. årh. e. Kr. (13 + fragmenter)

Provenance: Erhvervet ved Arne Bruun Rasmussen fortrinsvis 1987 auktion 500. Koglekande tillige fra Pietro Krohn.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser, afslag, nogle fragmenterede eks. koglekande.

Ældre malerier, møbler og varia, 16. marts 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.950 DKK

1.950 DKK
1.900 DKK
(Autobud) 1.850 DKK
1.850 DKK
1.800 DKK
(Autobud) 1.750 DKK
1.700 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK