En antiksamling bestående af diverse græske og romerske kar af terracotta: en sortglaceret kande, flakoner, en alabastron, en arybal, en kogleformet kande mm. 5/4. årh. f. Kr. til ca. 1. årh. e. Kr. (13 + fragmenter)
Provenance: Erhvervet ved Arne Bruun Rasmussen fortrinsvis 1987 auktion 500. Koglekande tillige fra Pietro Krohn.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser, afslag, nogle fragmenterede eks. koglekande.
Ældre malerier, møbler og varia, 16. marts 2020