2416/608
Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
Fritstående tre-personers sofa med stel af eg, betrukket med lys grå uld. Model ML 90. Udført hos Mikael Laursen. 1960'erne. L. 207.
Litteratur: Illum Wikkelsø produktkatalog.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Løse gjorder. Porøs skum.
Moderne kunst og design, 16. april 2024
Vurdering
Hammerslag