Foto endnu ikke klar
883/​912

Philip Andreievich Maliavine (f. Kazanki, Orenburg regionen 1869, d. Nice 1940)

Russiske bønder danser, spiller og synger i røde og farverige dragter. Sign. Ph. Maliavine. Olie på lærred. 100×130.

Maliavine udstillede flere gange i udlandet og besøgte også med mellemrum København, hvor han bl. a. malede flere portrætter af det danske borgerskab. I september 1934 havde han udstilling på “Den Frie Udstilling” i København, under protektion af “Hds. Kejsl. Højhed Storfyrstinde Olga”, hvor han udstillede 150 værker. Det har dog ikke været muligt at verificere, om nærværende maleri var med på denne udstilling.

Proveniens: Under et af Maliavines besøg i København i 1930'erne blev han præsenteret for den danske forretningsmand Johan Havemann (1870–1944), som i den forbindelse erhvervede nærværende maleri direkte fra kunstneren. Familien havde yderligere kontakt til Maliavine, idet Johan Havemanns søn, Johan Gunnar Havemann (1910–1998) blev gift i 1939 med Else Prior Havenmann. I den forbindelse bestilte den nygifte husbond et portræt hos Maliavine forestillende sin brud. Dette er dateret 1940 og solgtes på Bruun Rasmussen auktion 879 nr. 1820.

Johan Havemann var født i Rudkøbing og blev uddannet i manufakturhandel i Fredericia. Johan Havemann var en driftig forretningsmand, og 20 år gammel kom han til København, hvor han fik ansættelse i Magain du Nords hovedafdeling på Kongens Nytorv. I 1898 blev han bestyrer af Magasins Vesterbro-afdeling, og i 1919 blev han ejer af Magasinet på Vesterbrogade 74–76.

Nærværende maleri er indtil nu nedarvet i direkte linie i Johan Havemanns efterslægt i København, og er således i handlen for første gang siden erhvervelsen i 1930'erne.

Russisk kunst, 30. november 2018

Vur­dering

400.000–600.000 DKK

Hammerslag

900.000 DKK