2418/110
Fransk kaminur af forgyldt bronze, urhus med stående Amor, urskive af hvid emalje med arabertal, base rigt dekoreret med blomsterkrans og bladværk. Værk stemplet Bechot. 19. årh.s begyndelse. H. 36,5. B. 28,5. D. 11.
Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Manglende pyntelister/monteringer. Optræksnøgle.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. april 2024
Vurdering
Hammerslag